X
تبلیغات
آسمان آبي - کامل ترین تاریخچه ی جی تی ای
منوی سایت

لینکدونی
آرشیو موضوعی
جستجو
:جستجو در گوگل
:جستجو در همین صفحه


چهارشنبه 18 خرداد1390
امروز کامل ترین تاریخچه ی بازی معروف جی تی ای را برایتان میگذارم که حاصل ۳ روز تلاش من است و امیدوارم خوشتان بیاید

جی تی ای مخفف کلمه ی Grand Theft Auto مي باشد. که به معناي سرقت بزرگ اتومبيل است. اولين شماره از سري بازي هاي جي تي اي در سال ۱۹۹۸ بر روي دستگاه کامپيوتر منتشر شد. بازي از نماي دوربين به صورت بالا بود. بازي در زمان خودش بد نبود و شايد نکته ي خوب بازي کنترل آن بود البته لازم به ذکر است که شماره ي ۱ اين بازي بر روي کنسول پي اس ۱ و  گیم بوی هم منتشر شد البته در سال ۲۰۰۱ که از نسخه ي پي سي آن خيلي بهتر بود. به هر حال شماره ي ۱ اين بازي تجربه ي چندان خوبي براي شرکت راک استار نبود. راک استار سعي داشت تا تغييري در سبک بازي ها ايجاد کند که در شماره ي ۱ اين بازي موفق به انجام اين کار نشد. هر چند ايده ها و نو آوري هاي جالبي در بازي به چشم مي خورد. گرافيک بازي ۲ بعدي بود. مردم در شهر براي خود راه مي رفتند . گلوله هايي که از تفنگ خارج مي شد به شکل يک نقطه بود . تماس هايي که با افراد مختلف داشتيد صداي خاصي نداشتند و مانند اين بود که نواري را بر روي حالت تند در حال گوش کردن هستيد. اما بازي داراي نکات مثبتي هم بود ماشين هاي مختلفي که در بازي وجود داشتند کنترل نرم و خوب آن ها و سرعت نسبتا خوبشان از جمله نکات مثبت بازي بود.
شماره ي بعدي اين بازي Grand Theft Auto: London, 1969 نام گرفت که از شماره ي ۱ اين بازي ضعيف تر بود . و شرکت راک استار در اين بازي هم موفق نشد شکست خود را جبران کند که هيچ بلکه شکست خود را سنگين تر کرد. بازي از لحاظ کنترل چندان فرقي نکرده بود و تنها نکته اش اين بود که گرافيک بازي تا حدي بهتر شده بود.اين بازي هم بر روي کنسول پي اس ۱ منتشر شد که بر خلاف نسخه ي قبلي خود با نسخه ي کامپيوتر چندان فرقي نداشت. در واقع اين بازي يک نسخه ي اضافه شونده براي نسخه ي قبلي خود بود. و از جهات ديگر در آن تغييري به وجود نيامده بود.بعد راک استار gta london 1961را منتشر کرد این بازی هم نسبت به نسخه ی قبلیش فرق چندانی نکرده بود. شرکت راک استار باز هم دست به کارشد و بعد از ۶ ماه بازي Grand Theft Auto 2 را منتشر کرد. در اين بازي شما مي توانستيد اسلحه بخريد و از بازي لذت ببريد شماره ي ۲ اين بازي شروعي براي موفقيت هاي شرکت راک استار بود. در سال ۲۰۰۱ بازي جي تي اي ۳ براي کامپيوتر و پي اس ۲ منتشر شد. اين بازي فوق العاده بود و شرکت راک استار به هدف خود دست يافته بود شکل دوربين بازي به حالت سوم شخص در آمده بود البته مي توانستيد زواياي بازي را از دوربين هاي مختلف تغيير دهيد. در شهر آزادانه گردش کنيد براي خود اسلحه بخريد و هر کاري که خواستيد انجام دهيد. شهري بسيار بزرگ گرافيکي بالا و زيبا در زمان خود باعث شدند که اين بازي به موفقيتي باورنکردني برسد و فروشي فراوان کند.
صداي بازي از افراد معروفي چون مايکل مدسون (Michael Madsen) جو پانتوليانو ( Joe Pantoliano) و Kyle MacLachlan استفاده شده بود تا حال و هواي بازي هم حالتي خواص به خود بگيرد ماموريت هاي متنوع از افراد مختلف و داستان خوب بازي جي تي اي را در زمان خود محبوب همگان کرد. شايد يکي از عوامل موفقيت اين بازي تغيير دوربين اين بازي بود با اينکه حال و هواي اکشن و استفاده از ماشين هاي مختلف در بازي از بين نرفته بود. با گرفتن ستاره هاي بيشتر هليکوپتر ها و ماشين هاي پليس به دنبال شما مي آمدند. که البته در شماره ي قبلي هم شاهد ماشين هاي پليس بوديم اما هليکوپتر خير. در بازی نوآوری هایی دیده می شود که بعضی از آن ها خیلی جالب بودند مثلا وقتی یک ماشین از نزدیکتان رد می شد کاراکتر شما ناراحت می شد البته این ها در شماره ی جدید هم تا حدی دیده می شود مثلا اگر به ماشینی بزندید گیم پلی ناراحت می شود .و حرف هایی از قبیل اوه ماشینم! می زند.و همچنین خط داستانی بازی هم قوی و خوب بود . این داستان با آزادی عملی که در بازی جی تی ای به شما داده می شود وقتی ترکیب شود بسیار جذاب می شود . در جي تي اي ۳ داستان بازي از اين قرار بود که بعد از وقوع يک حادثه شما موفق به فرار از ماشين پليس مي شويد و به همراه يکي از دوستان خود سوار بر ماشين شده و لباس هاي خود را عوض مي کنيد سپس به نزد يکي از دوستان آن شخص رفته و از اينجا ماموريت هاي بازي آغاز مي شود ماموريت هاي جذاب و زيبا که شما را خسته نمي کنند. اين بازي داراي همه نوع ماموريت است که باعث مي شود بازي هيچ وقت وps2خسته کننده و تکرار نشود.بعد از آن بازی جی تی ای لایبرتی سیتی برای pspساخته شد. گرافیک این بازی خیلی دلگیر بود ولی مکان های جالبی مانند زباله دانی ای که می توان از طریق آن ماشین ها را به مکعب های فلزی تبدیل کرد و پول گرفت.بعد از اين بازي شرکت راک استار تصميم به ساخت بازی ديگري از اين مجموعه با نام جي تي اي وايس سيتي کرد. اين بازي در سال ۲۰۰۲ براي پي اس ۲ و psp و در سال ۲۰۰۳ براي کامپيوتر آمد که البته اين بار نسخه ي کامپيوتر آن بهتر بود. اين بازي هدفش اين بود که تمامي نياز هاي بازيکنان آن زمان را بر طرف کند. که حتي بيشتر از آن حد هم بر طرف کرد! اين بازي داراي گرافيکي بالا و کنترلي بسيار نرم و روان بود. ماموريت هاي فراوان و گردش در شهر و خريداري کردن منزل و کشتي و .... در جاهاي مختلف و انجام ماموريت هايي فوق العاده متنوع . اسلحه هايي فراوان که به ۳ دسته ي سبک و نيمه سنگين و سنگين تقسيم مي شد از جمله نکات اين بازي بودند.داستان بازي از اين قرار بود که در سال ۱۹۸۰ شخصي به نام تامي مقداري زيادي پول را از دست مي دهد يا به عبارتي از او سرقت مي کنند . حال شخصي اين پول را از او مي خواهد و او دست به هر کاري براي جور کردن پول مي زند داستان بازي همان طور که متوجه شديد بسيار واضح و جذاب است. همه ي اين ها دست به دست يکدیگر دادند تا بار ديگر شاهکاري توسط راک استار خلق شود البته که با وجود اين فروش به طوري ۷ ماه تمام جزو ۱۰ بازي پرفروش بود شرکت راک استار به فکر ساخت نسخه ي ديگري از بازي هاي جي تي اي مي کند. لازم به ذکر است که تا به اينجا بازي جي تي اي براي ايکس باکس منتشر نشده بود که بلاخره شرکت راک استار ۲ بازي جي تي اي ۳ و جي تي اي وايس سيتي را با هم براي اين کنسول عرضه کرد. موزيک هاي بازي وايس سيتي متناسب با حال و هواي بازي منحصر به فرد بود. موزيک هايي از خوانندگاني همچون مايکل جکسون .Herbie
Hancock و... خوانندگان معروف ديگر که واقعا زيبا بودند.
فضای شهر وایس سیتی خیلی زیبا بود و واقعا حالت زیبایی داشته است.فضایی شاد و زیبا مرحله هایی جذاب از جمله صفات کوچک این بازی بودند.بعد راک استار GTA: Advanceرا برای کنسول گیم بوی منتشر کرد و  زاوایا ی این بازی هم از بالا و2 بعدی بود.
بازي بعدي شرکت راک استار جي تي اي سن آندرياس بود. بازي که قرار بود در ابتدا تنها براي پي اس ۲ منتشر شود اما بعد از فروش فوق العاده قرار شد براي ايکس باکس و پي سي هم بيايد. اين شماره از بازي از ۳ شهر فوق العاده بزرگ بهره مي برد شهرهايي که هر کدام به بزرگي وايس سيتي بودند. و نام شخصيت بازي اين بار يک سياهپوست با نام کارل جانسون است. بازي شما را در شال ۱۹۹۰ قرار مي دهد. و حال و هواي بازي حالت گانگستري دارد. موزيک هاي بازي هم از خوانندگاني مانند اسنوپ داگ و دکتر دري بهره مي برد . داستان بازي همان طور که گفته شد در سال ۱۹۹۰ است و شما بعد از با خبر شدن از مرگ مادرتان به لوس سانتوس مي رويد. در آنجا پولهايتان توسط پليس ها سرقت مي شود سپس شما به محله ي گروو بر مي گرديد و بعد از وارد شدن به منزل با وضعي آشفته روبه رو مي شويد که ناگهان يکي از افراد گروهتان به شما حمله مي کند در بازي با برادرتان هم آشنا مي شويد که نام او سوويت است. و بعد از مدتي متوجه خيانت افراد گروه مي شويد که بعد از مدتي با برادرتان تصميم به انتقام مي گيريد. اين شماره از بازي داستاني ديگري کننده. کنترلي فوق العده و تنوعي بيش از اندازه از وسايل نقليه بهره مي برد شما در اين بازي آزاد هستيد هر کاري مي خواهيد بکنيد. و اين فکري بود که باعث شد اين شماره از بازي هم به موفقيتي ۱۰۰ چندان از شماره هاي قبلي خود دست بيابد.در بازي سن آندريس چيزي حدود ۷۲ ساعت طول مي کشد تا بازي ۱۰۰ در ۱۰۰ کامل شود . و در هنکامي که خط داستاني بازي به پايان مي رسد شما تازه چيزي حدود ۶۴ يا ۶۵ در صد بازي يا همين چيزي در همين حدود را تکميل کرده ايد. براي اين که بازي ۱۰۰ در ۱۰۰ کامل شود بايد مدرسه ها را به طور کامل رفت و بعد از رفتن به مدرسه آموزش رانندگي بايد يک محل فروش اتومبيل را بخريد و ماموريت هاي آن را انجام دهيد و .... کلي مرحله ي ديگر که براي کامل کردن آن بايد خيلي وقت بگذاريد.
در اين بازي نوآوري هاي زيادي به چشم مي خورد که مي توان به پرتاب خود از هواپيما با چتر نجات دوچرخه سواري کردن به سلماني رفتن خريد لباس هاي مختلف و رفتن به بدن سازي اشاره کرد.کارگردان این بازی هم آقای سم هوسر می باشند. بعد از آن بازی جی تی ای چاینا تان وارس برای کنسول های pspوndsساخته شد. البته نمای بازی از بالا بود ولی نه مثل جی تی ای 1و2ولندن 1969 بلکه زاویه ی قشنگی دارد. داستان بازی حول محور فردی چینی به نام Huang Lee میگردد. خانواده ی او از اشراف زادگان بوده اند و همیشه از احترام خاصی در شهر برخوردار بوده اند. پدر لی (Traid) رئیس یکی از بزرگترین باند خلافکاری در این شهر است. کل داستان این را بیان میکند که شما باید دنبال شمشیر خانوادگی خود بگردید. و اما قضیه ی این شمشیر....
این شمشیر نشان خانوادگی خانواده ی لی است. لی پس از ورود به لیبرتی سیتی از پدرش مامورت میگیرد که این شمشیر را به عمویش برساند. بعد از چند لحظه شاهد حمله ی تبهکاران به لی و پدر لی هستیم. در این درگیری پدر لی کشته می شود و خود لی به شدت زخمی میشود. لی در هنگام فرار توسط افراد گروه دزدان شمشیر دزدیده میشود. این تبهکاران بر این تصورند که او به شدت زخمی است و توان هیچ کاری را ندارد بنابراین لی را در داخل رودخانه می اندازند و او را رها میکنند. از این جا به بعد کنترل بازی در دست ماست. لی پس از شکستن پنجره ی ماشین و بیرون آمدن از آب سریع به طرف عموش Kenny Lee میرود و تمام قضیه را برای عمویش توضیح میدهد. عموی لی بعد از شنیدن این خبر بسیار عصبانی میشود. او میخواست با تحویل دادن شمشیر به Hsin Joaming (رئیس کل گروه مافیای چینی ها) خود را پیش وی عزیز کرده و به عنوان جانشین او معرفی شود. اما چند نفر دیگر نیز خواستار این مقام بودند که یکی از آنها پسر خود رئیس است و نفر دیگر یکی از بالا رتبه ترین عضو این گروه است.

پس از این اتفاق Kenny Lee به لی و چند نفر دیگر ماموریت پیدا کردن شمشیر را میدهد و به پیدا کننده ی شمشیر قول پول و مقام می دهد.

اما لی در این بین فقط به سود خودش کار میکند. او برای این 3 نفر کار میکند. کمی جلوتر سرو کله ی ایتالیایی ها نیز در بازی پیدا میشود و لی نیز به مقابله با آنان میپردازد.

داستان بازی بسیار زیبا طراحی شده و پر است از هیجان. در کل داستان اصلا پیچیده و مبهم نیست.راک استار تقریبا بعد از 3 سال جی تی ای ای وی(4) را برای xbox 360 و pc و ps3 منتشر کرد. این بازی واقعا فوق العاده بود و بیشتر کار های بازی توسط موبایل گیم پلی انجام می شد.مثلا گیم پلی برای ماموریت گرفتن از افراد از آن ها پیامک می گیرد و بعد به آن ها زنگ میزند و همین طور رمز های بازی از طریق موبایل نیکولاس به صورت شماره تلفن گرفته می شود.داستان بازی در شهر لایبرتی سیتی اتفاق می افتد.نیکلاس یک سرباز روسی است پس از تمام شدن جنگ بدلیل بلد نبودن هیچ حرفه ای هیچ کاری پیدا نمی کند تا اینکه پسر عموی نیکو از آمریکا به او زنگ می زند و می گوید که خیلی پول دار است ونیکو می تواند پیش او زندگی کند به همین دلیل نیکو با کشتی از روسیه به سمت آمریکا راه می افتد و پس از  رسیدن می فهمد که پسر عمویش به او دروغ گفته است و برای این از او خواست بیاید که نیکو در برابر گروه های مافیایی از او مراقبت کند.ورژن بعدی بازی جی تی ای IV:Episodes From Liberty City نام دارد و در این بازی 2 داستان(بازی) کاملا متمایز باشخصیت های جدا وجود دارند کهThe Lost and Damned و The Balladof Gay Tonyهستند.

The Balladof Gay Tony

شخصیت بازی لویس لتب نام دارد.گیم پلی این بازی بیشتر شبیه به  San Andreas است که در آن کارهای عجیب زیادی مثل پرش با چتر از هلی کوپتر، پرش از ماشین بر روی قطار و ... انجام می دهید، اسلحه های جدیدی نیز به این عنوان اضافه شده اند، از جمله یک سلاح با قابلیت شلیک ۲۰۰ گلوله و بمب هایی با قابلیت انفجار از راه دور. در مورد امکانات بازی باید گفت یکی از جالب ترین آنها چتر نجات است. شما میتوانید همانند جی تی ای قبلی از چتر نجات استفاده کنید هر طور که دلتان میخواهد از ساختمان های بزرگ و یا هلیکوپتر ها بپرید. سلاح های بازی تغییر کرده و اضافه شده اند! سلاح هایی همچون (Pistol .44 . ÁMT Automag ، Explosive Shotgun ، Gold SMG . Uzi SMG ، FN P90 ، M249 SAW ، DSR-1 ) بهترین سلاح های بازی به حساب می آیند. وسایل نقلیه محتلفی در بازی اضافه شده است از جدید ترین اتومبیل ها گرفته تا قدیمی ترین آنها. در مورد هلیکوپتر ها هم باید گفت چندین نوع در بازی اضافه شده اند که یکی از جالب ترین آنها هلیکوپتر جنگی است که موشک و تیر هم میزند. از موتور سیکلت ها هم باید گفت (Bati Custom ، Hakuchou ، Double T ، و ... ) جالب ترین متور سیکلت های بازی هستند ، یکی دیگر از قابلیت هایی جدید که اضافه شده است متصل کردن توربو به اتومبیل است! سازندگان بسیار عالی بر روی بخش های جزئیاتی گیم پلی بازی کار کرده اند مثلا مردم از خود حرکات جدیدی بروز میدهند که بسیار جالب هستند.

 The Lost and Damned

 

 شخصیت بازی Johnny Klebitz نام دارد.داستان بازی از این قرار است که جانی (یکی از اعضا گروه تبهکاری لاست) رییس گروه را با خرج هزینه ی بالایی از زندان آزاد می کند .بعد جانی متوجه می شود که رییس گروه در حال انتقام گرفتن از اعضای گروه است....گیم پلی بازی تقریبا شبیه به جی تی ای آی وی است.

نظر یادتون نره!!

» Posted by اوژن سالمي at 18:19 | Post ID 10 | Topic :